SİYASET KULİSİNDE ADI KONUŞULAN İSİMLER

11 Ekim 2018, 19:03 430 Okundu Afyon Haber03

SİYASET KULİSİNDE ADI KONUŞULAN İSİMLER

KÖŞE YAZIM

SİYASET KULİSİNDE ADI KONUŞULAN İSİMLER

Son dört gün çeşitli yerlerde Ak Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, SP, DP içinde etkin, yetkin ve partilerine iddia derecesinde bağlı partililerle ve oy veren bazı partililerle ve hatta aday olduğunu söyleyen, açıklayan, açıklamak için seçim takvimini bekleyen kişilerle konuştum…
İşte bu kişilerden derlediğim bilgiler:

AK PARTİ’DE YEREL SEÇİM HAZIRLIKLARI

ÇOBAN, NEZAKETEN Mİ GERÇEKTEN Mİ?
İktidar Partisi olmasına rağmen şu anda aday adaylığını açıklayan tek kişi Burhanettin Çoban.
Çoban, aday adaylığını aslında geçen sene Büyükşehir aday adayıyım diye açıkladı, birkaç defa tekrarladı.
Ak Parti de milletvekilleri Veysel Eroğlu ve Ali Özkaya her ne kadar belediye başkan adaylarının Burhanettin Çoban olduğunu söyleseler de parti içinde fikri alınacak yetkin ve etkin isimlerden bir grup, bu söylemin Burhanettin Çoban’ın halen belediye başkanı olması hasebiyle siyasi nezaketten dolayı söylenmiş bir söz olduğunu belirtiyorlar.
Bir başka etkin ve yetkin grup ise eski bakan Veysel Eroğlu’nun bugünlerde isim telaffuz etmesinin çok yanlış olduğunu ve parti içinde olası aday adaylarının önünün kesilmesi amaçlı olduğunu, buna rağmen birçok aday adayının olacağını belirtiyorlar.

SESSİZ ÇOĞUNLUĞUN ADAYI BÜLENT ESER
Daha başka bir grup ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kafasında Burhanettin Çoban isminin buraya kadar hizmetlerinden dolayı teşekkürden öteye geçmeyeceğini, seçim sonrası Çoban ve bazı belediye meclis üyeleri ile ilgili başka bir sürecin başlayacağını, yeni belediye başkan adayının çok genç ve parti içindeki şaibesiz isimden olacağı belirtilirken Merkez İlçe Başkanı Eczacı Bülent Eser’in isminin öne çıktığını parti yetkin ve etkin isimlerinin ve parti tabanının da Bülent Eser’e sıcak baktıklarını belirtiyorlar.
Bülent Eser’in aday adaylığını açıklamak için Genel Merkez ile görüştüğü, destek aldığı, hatta Veysel Eroğlu ile Başkan Burhanettin Çoban’a da aday adaylığını söylediği, seçim sürecinin başlamasını beklediği, seçim sürecinin başlaması ile aday adaylığını açıklayacağı belirtiliyor.

MAHMUT KOÇAK KENDİNİ BAŞKA BİR YERE PAZARLIYOR…
Bununla beraber partide görevli bazı kişilerin eski milletvekili Mahmut Koçak’ın toplantılarına katılsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adayı gibi lanse edilmesinin şişirmeden başka bir şey olmadığını, Mahmut Koçak’ın partiden ihraç edildiğini mevcut il ve ilçe yönetiminin Koçak adına kesinlikle sıcak bakmadığını, Mahmut Koçak’ın adaylığını açıklamasının ise aslında Tayip Erdoğan’a beni göstermezsen Ak Parti’ye kaybettiririm havucu salladığını, aslında niyetinin kendini aday olarak gösterip daha başka bir göreve veya partiye/partilere pazarladığını ifade ediyorlar.

BİZDE SOSYAL MEDYADAN ADAY OLUNMAZ
Ak Parti etkin ve yetkin kişileri Ak Parti’de aday adaylıkların Sosyal Medya’dan açıklanmayacağını, İl Başkanlığındaki toplantı salonunda obasının önünde toplantı ile açıkladıklarını, her adayın yanında her zaman il başkanlarının olduğunu vurguluyorlar.

MEHMET ZEYBEK ADAY OLACAK MI?
Parti içindeki etkin ve yetkin kişiler Mehmet Zeybek’in de aday adayı olacağını, onun da seçim sürecini beklediğini söylüyorlar. Ancak Mehmet Zeybek’in daha sonra belediye başkanlığı aday adaylığından vazgeçeceğini, Tayyip Erdoğan’ın ahde vefaya önem verdiğini olası adaylığında ahde vefanın gereği bu seçimde İGM Başkanlığına aday adayı yapacağını söylüyorlar.

TURGAY ŞAHİN ANCAK BARO BAŞKANI OLABİLDİ
Parti içindeki etkin ve yetkin kişiler Turgay Şahin’in adının belediye başkanlığı için hiç geçmediğini ama bazı kişilerin Turgay Şahin ismini telaffuz ederek kendilerine yol açmak istediklerini, Şahin’in baro başkanlığını bile CHP desteği ile kazandığını, toplumda siyasi anlamda hiçbir karşılığının olmadığını belirterek; ondan ancak baro başkanı olur. O da son seçimde gördüğünüz gibi kendi üyelerinden bile az oy aldı ve son başkanlığını da CHP’li avukatların desteği ile aldı dediler.

BURHANETTİN ÇOBAN YETER SİZ Mİ?
Parti içindeki etkin ve yetkin kişilere “Burhanettin Çoban yeter siz mi?” diye soruyorum. Yaptıklarına bak, tek parti iktidarı ile yeterli mi diye de onlar bana soruyor…
Ve bazı belediye meclis üyeleri ile ilgili bazı iddiaları anlatıyorlar. “Bunları biz biliyoruz da Reis bilmiyor mu?” diyorlar…
Melih Gökçek’lerin metal yorgunlukları döneminde Burhanettin Beyin de metal yorgunluğu sebebiyle istifası istenecekti ama parti daha fazla zorda kalmasın diye üzerine gidilmedi.
Bunu da en iyi Veysel Bey biliyor diyorlar…

VEYSEL EROĞLU ADAY YAPILIR MI?
Bir risk durumunda Burhanettin Bey veya aday adaylarından biri aday yapılmazsa Veysel Beye sıva kolları denir mi diye soruyorum…
Denmez, O da zaten buruk. O genel merkezde genel başkan yardımcılığı gibi bir görev istiyor.
Zaten kim aday olursa olsun bu seçimde özellikle Afyonkarahisar’da yine Tayyip Erdoğan ismi ile yarışılacak diyorlar.

ALİ ÖZKAYA ADAY YAPILIR MI?
Ali Özkaya yapılır mı diye soruyorum, o da olmaz. Gönlünden geçiriyor ama çok riskli olmaz. Zaten Ali Bey de parti içindeki konumunu daha da güçlendirmek için o da kendine göre bir aday arıyor, Turgay Şahin bunlardan biriydi ama olmadı. Basında yazılanlar doğru. Zaten tutmadı da. Hala birilerini arıyor, birkaç avukat ile kulisler yaptığını duyuyoruz ama olmaz. Bu seçimde cumhurbaşkanımız örgütün ve tabanın dediği isme bakacak… Şu anda en kuvvetli isim Bülent Eser. Onun haricindeki tüm adaylar metal yorgunu. Tayyip Bey Afyon’da riske girmez diyorlar. Yeni bir isimle, adı şaibeye girmemiş bir isimle girerse zaten vatandaş Tayyip Beye oy verecek. O da Bülent Eser.

YA MEMDUH KUŞ?
YA SEMAİ KAYA?
Ya Memduh Kuş diye soruyorum: O da olmaz. Kendi ister ama olmaz. Onunla ilgili raporlar da reisin önünde diyorlar…
Ya Semai Kaya diyorum…
Bak gördün mü senin bile kafanda Burhanettin beyin aday yapılmayacağı ile ilgili soru işaretleri var. Burhanettin Bey bir şeyler yaptı diyorsun ama kafanda yinede acabalar dolaşıyor. O soru işaretleri olmasa o mu, bu mu, şu mu diye sormazsın diyorlar…
Gazeteci şüphecidir. O yüzden çok sorar, çok dinler diyorum… Gülüyoruz…
Ak Parti içinde şimdilik durumlar bu…
Benimle konuşanlar söylediklerimi tam yazmamışsın diyenler olacak. Doğru yazmadım… Kişisel öfkeler söylenenler benim işim değil. Bazı şeyleri yazmak, özellikle karalamaları, belgesiz çalı dibi yoklayan iddiaları yazmak benim tarzım değildir. Varsa belgesi, versinler, bir adım geri atmam, yazarım.
O yüzden bazı söylenenleri sadece söylenti olduğu için yazmadım. Yazmam da.
Çünkü: Diyorlar… Mış… Miş… Muş… Müş… Benim tarzım değil.
Yazacak olanlara da mübarek ola…

YARIN : MUHALEFET PARTİLERİNİN YEREL SEÇİM ADAYLARI VE HAZIRLIKLARI İLE İLGİLİ DERLEDİKLERİMİ YAZACAĞIM

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

REKLAM

Güncel Haberler

Copyright © 2018. Afyon Haber03

Wordpress Tema indir