YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

11 Ekim 2018, 01:24

Demokrasinin gerçek kaynağı, yerel kurumlardır. Yerel kurumlar için de en özen gösterilen kurum belediyelerdir.

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

Demokrasinin gerçek kaynağı, yerel kurumlardır.
Yerel kurumlar için de en özen gösterilen kurum belediyelerdir.
Bilinçli seçmen, yerel seçimlerde fanatik seçmenden farklı olarak üretici-tüketici psikolojisi ve sosyolojisi hareket eder.
Seçmen, yerel seçimlerde adayın (ve aday adayının) kentin sorunları karşısında hangi süreçten geçtiğine dikkat ettiği kadar partisiyle uyumuna ve sosyal bölünmüşlüğü toplama/toparlama psikolojisine de bakar.

Günümüz Türkiye’sine baktığımız zaman ittifaklar öncesi çok parçalı olarak görülen siyaset, ittifaklar sonrasında daha derli toplu hale gelmiştir.
Görünen o ki bu seçimde de ittifaklar yine olacak ama yerel seçimlerdeki ittifaklar bu sefer tepeden aşağıya değil aksine tepe ne söylerse söylesin aşağıdan yukarıya halkın vicdanı ve aklı doğrultusunda tercihleri ile gerçekleşecek.

Basından edindiğimiz bilgilere göre AK Parti; Yerel seçim hazırlığını 15 Eylülde strateji ekibini oluşturarak aday belirleme sürecinin ilk aşamasının startını verdi.
Ak Parti’nin strateji ekibinde Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Grup Başkanı Naci Bostancı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya, Mali ve İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz, Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan, Genel Sekreter Fatih Şahin, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan oluşuyor…
Ama yine de herkesin bildiği aday tercihlerinde bu strateji ekibinin tespitlerinin raporlaştırılmasının yanı sıra son karar ve etkin tercih mekanizması Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak…
Yaklaşan yerel seçimler dolayısıyla Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlerde aday belirleme sürecine ilişkin, ” Türkiye’nin bundan sonraki 5 yılını arzu ettiğimiz hızda icraatlarla geçirebilmek için yerel seçimde hem oy oranı hem belediye başkanlığı sayısı bakımından daha iyi bir başarıyı elde etmemiz gerekiyor. Kimse ‘bu benim yakınımdır, bu benim şuyumdur’ diye bize aday teklifiyle gelmesin. Ondan sonra ters yüz edilirse de kusura bakmasınlar. Ehliyet ve liyakat esastır. Partimize, şehirlerimize en iyi katkıyı sağlayacak yaklaşımda olmanızı bekliyorum. Bize tevazu ehli isimler getirin. Halkına tepeden bakacak isimler getirmeyin. Gurur, kibir abidesi insanları getirmeyin. İşini iyi yapan, davayı hazmetmiş isimleri getirin. Hiç ilgisi olmamış ama seçime gidiyoruz, onu da buradan aday yapalım; hayır, emeği olacak.” dedi.

İşte CHP’nin belediye başkan adayları için arayacağı kriterler; Aday tespitinde önce kamuoyu araştırması yapılacak. Adayın Halkta ve Parti örgütündeki karşılığı, parti aidiyeti, vizyonu, projeleri, adayın kentin sorunlarını bilmesi, Kürt seçmende karşılığının olması, milliyetçi kesimi rahatsız etmemesi, sosyal demokrat seçmenin onaylaması gibi kriterler gözetilecek.

MHP ise adaylarında ilk önce yüz kızartıcı suçu olup olmadığına, parti aidiyetine gösterdikleri sadakatine bakacak. Bu çerçevede, genel merkezde hukukçulardan oluşturulan heyet, adayların öz geçmişlerine ilişkin titiz inceleme yapacak.
Özellikle FETÖ üyesi, bağlantısı, şaibesi olanlar kesinlikle aday yapılmayacak. Partinin ilke ve prensiplerine aykırı davranan, toplumda itibar kaybı yaşayan ve partiye aidiyet bağı azalan mevcut belediye başkanları ve aday adaylarını kesinlikle aday göstermeyecek.
Mevcut başkanların tekrar aday gösterilmesi hususunda ise belediyelere ve başkanlarına karne verilecek ve aday gösterilme durumları bu karne üzerinden yapılacak.

İYİ Parti Genel Merkezinde oluşturulan 15’e yakın komisyon, il ve ilçelere giderek yerinde seçim bölgesinde nabzı tutacak. Her komisyon birbirine yakın en az 3-4 ilden sorumlu olacak.
İYİ Parti’nin yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmayacağı resmi olarak açıklanmasa da DP, SP ile ittifak yapacağı, bazı bölgelerde ise tabanı serbest bırakacağı ittifak üyelerinin kuvvetli olduğu bölgelerde ittifak üyesi partinin destekleneceği görüşü hakim.

Son birkaç günlük duruma gelirsek: Cumhur ittifakının partileri Ak Parti ve MHP genel başkanlarının son günlerdeki konuşma tarzlarına baktığımızda her ikisi de toplumu germe/ötekileştirme siyaseti ile siyaset yapacakları izlenimi yaratmaktadır.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendine İYİ Parti ve Genel Başkanını rakip olarak seçmesi, Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da CHP ve Genel başkanını rakip olarak görmesi ile adeta seçim startını verdiler.
MHP Genel başkanının sözlerinden sonra ülkücü olduğunu iddia eden bir grubun Meral Akşener’in evinin önünde eylem yapması MHP Genel Merkezinin Üsküdar ülkü ocaklarını görevden almasına rağmen toplumda hoş karşılanmadı.
AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsmet İnönü ile ilgili olarak gösterdiği resmin gerçeği yansıtmaması toplumda tavsama olarak değerlendirildi.

Bir de bunların üzerine McKinsey ile sözleşmenin feshedilmesine kadar geçen süreçte, liderlerin ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın söylemlerinin birbirine ters düşmesi toplumda kötü bir tiyatro olarak değerlendirildi.
Bunlar her ne kadar genel siyaset olarak değerlendirilse de bu çelişkiler ve iticilikler ekonomik krizin de halka yansıması ile yerel seçimlerdeki seçmen tercihlerini cumhur ittifakına eksi yazacak şekilde tetikleyecek olarak gözükmektedir.

YARIN: Parti içindeki kulislerde öne çıkan aday adayı isimleri ve bu isimlerle ilgili parti üyeleri ve yerel vatandaşın kanaatleri üzerine duyduklarımızı/tespitleri yazacağız.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

REKLAM

Güncel Haberler

Copyright © 2019. Afyon Haber03

Wordpress Tema indir
Mobilbahis Giriş
Tipobet Giris-Tipobet365