DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 6°C
Sisli

YAVUKLU

03.03.2020
664
A+
A-

YAVUKLU

*Değerli gönül dostlarım,
*Yavuklu; yakınlaştığımız kişi demek, sözlü-nişanlı ve hayat arkadaşımız olacak kişi demek, sevdiğimiz, yanık olduğumuz ve sevgili olacağımız kişi demektir. Sanki günümüzde bu söz unutuldu, yerine aşkım, canım, balım, aşkitom, manitam vs. kelimeler kullanılır oldu.
*Eskiden genç erkekler bir tarafta, genç kızlar başka bir tarafta toplanır sohbet-muhabbet eder, kızların ellerinde örgü, vakit geçirmek için yöresel oyunlar oynar, eğlenceler düzenlerlerdi. Erkekler de aynı şekilde kendilerine has vakit geçirecekleri meşguliyet bulur, herkes sırdaşı olarak kabul ettiği arkadaşına yavuklusunu söyler, ondan bahsederdi. Yavuklu ile rahat ve ulu orta görüşmek, el ele tutmak, göz göze gelmek çok zor, hatta imkansızdı. Sadece elçi kullanılarak, birbirine küçük çapta hediyeler ve mektuplar gönderilebilirdi.

ARA REKLAM ALANI


*Aynı yörenin kızı-erkeği, kendilerine uygun olanlardan yavuklu edinir ve evliliğe adım atarlardı. Şimdiki gibi internetten, sanal ortamlardan, hiç tanımadığı yörelerden yavuklu bulunmaz ve evlilik temeli de o denli sağlam atılırdı. Boşanmalar yok denecek kadar nadir olur, boşanmaya adım atanlarda toplum tarafından hoş karşılanmazdı.
*Günümüzde ise, gençleri bir duyuyoruz evlenmiş, bir de duyuyoruz ki ayrılmışlar. Toplumda aile çok çok önemlidir, sağlam atılan aile temeli toplumun da sağlam yapıya kavuşmasına vesile olur. Ayrılmış ailenin çocuklarının çoğu psikolojik çöküntüye uğradıkları için, mutlaka heder olur, ne düzgün bir birey olarak yetişir, ne de iyi bir tahsil alarak topluma faydalı kişi olabilirler.

YAVUKLU

Hiç eli eline bile değmeden,
Çocukluktan beri yüzün görmeden,
Yakın olup, nefesini duymadan,
Yavuklu denilirdi sevdiğine.

Yavuklun var mı diye sorulurdu,
Cevap verilmez, yüz mosmor olurdu,
İçi yanıktır ama, saklanırdı,
Yavuklu denilirdi sevdiğine.

Kız, mendil işleyip hediye eder,
Oğlan, yazma alır görmeye değer,
Ayna çerçiden gelir, varsa eğer,
Yavuklu denilirdi sevdiğine.

Şatafatlı laflar hiç edilmezdi,
Aşkım, tatlım sözleri bilinmezdi,
Canım, balım nedense söylenmezdi,
Yavuklu denilirdi sevdiğine.

Flört etmek, beraber çıkmak yoktu,
Deneyip, zamana bırakmak yoktu,
Daldan dala konup, terk etmek yoktu,
Yavuklu denilirdi sevdiğine.

Gençlerde utanma, sıkılma vardı,
Rahat görüşme yok, imkanlar dardı,
Yine de yuva temeli sağlamdı,
Yavuklu denilirdi sevdiğine.

Der Bayram’i ne varsa eskide var,
Halk müziği dinlenir, yoktu gitar,
Biz bilmezdik kafe, diskotek ve bar,
Yavuklu denilirdi sevdiğine…

*Sevgili dostlarım, zamane çocukları deriz ya, işte şimdiki çocuklar-gençler hep rahat büyüyor, çoğunluğunun bir elleri yağda bir elleri balda, bir giydiklerini bir daha giymiyorlar, ezilmiyor ve yokluk görmüyorlar. Eskiden bizlerin ataları ; çocukları ezin ki, geleceğe sağlam adım atsın, her şeyin kıymetini bilsin, yoksulluğu da bilsin zenginliği de, hem ezilen çocuk okuluna-dersine sıkı sarılır ve adam olur derlerdi. Şimdi ise, neredeyse her çocuğun-gencin evinde laptopu, elinde son model akıllı telefonu, üzerine giydikleri hep markalı, cepte para istediğini yer içer, kimi kız arkadaş, kimi de erkek arkadaş bulup vakitlerini barda-diskotekde-cafelerde geçirirler. Yarınını düşünen nadir genç vardır. Nasıl iş sahibi olurum, nasıl sağlam bir aile temeli atabilirim gibi düşünenler maalesef çok azınlıkta kaldılar.

*Kıymetli dostlarım, belki hepimizin düşüncesi de eski günlere, yani yavuklumuzun olduğu, o saf ve temiz insanların olduğu zamana geri dönmek istiyor olabiliriz. Ama, teknolojinin gelişmesiyle ve bu gelişmeye hızlı adapte olan bizlerin artık geri vitese takma gibi bir durumumuz kesinlikle olamaz. Bu konuda hepimizin yapacak bir şeyi var; önce kendimiz iyi bir aile temeli atmalıyız, bizlerden sonra gelecek nesilleri eğitimli – görgülü – dürüst – ahlaklı – terbiyeli – saygılı – Vatanına ve Milletine bağlı bir yurtsever olacak şekilde yetiştirmeliyiz. Bu terbiyeyi ve eğitimi alarak yetişen gençlerin hepsi aile kurma aşamasında yavuklusunu da iyi seçip, uygun adımlarla geleceğe yürümeliler…Aşk ile

Bayram DEMİR
02 Mart 2020

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.