DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 27°C
Az Bulutlu

Fasulye piyasası çöküşte

Fasulye piyasası çöküşte
REKLAM ALANI

-Fasulye fiyatlarında düşüş başladı
– Üreticide toptancıda fasulye fiyatlarındaki düşüşten memnun değil
– Türkiye genelinde fasulyede dekolte yüksek

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçe Fasulye Pazarında fasulye fiyatlarındaki düşüşten dolayı üreticide toptancıda şikayetçi.
Şuhut Fasulye Pazarında, fasulye üreticisi ve toptancısı fasulyenin fiyatının bin 500 lira ile bin 800 lira arasında değiştiğini ifade etti. Üretici ve toptancı fasulye fiyatlarının bin 500 liranın altına düşmesi durumunda üreticinin de toptancının da kazanç sağlayamayacağını belirtti. Üretici Türkiye genelinde fasulye verimliğinin oldukça iyi olmasından dolayı fiyatların düştüğünü belirtirken, fasulye toptancısı ise fasulye alım ve satımlarının durduğunu ifade ederek esnafın zarar ettiğini belirtti. Masrafların haddinden fazla yüksek olduğunu belirten fasulye toptancısı okullar açıldıktan sonra talebin artmasının ardından işlerin açılmasını diledi.
Fasulye Toptancısı Mehmet Ali konuyla ilgili açıklamalarında, ”Köylünün hali perişan. Esnaf arkadaşların hali perişan. Burada fasulyenin fiyatı bin 700-bin 800 lira arasında değişiyor. İstanbul’da fiyatlar 2 lira. İstanbul’daki fiyatların 2 lira olmasının sebebi satılmadığından dolayı. Talebin fazla olması ve ürünün fazla olmasından dolayı. İstanbul’da ki kalabalığın yüzde 50 azalması ve talebin karşılamasından daha fazla ürün geliyor. Buda fiyatlara yansıyor ne kadar ucuz hale getirdiysek kalkmıyor, satılmıyor. Yani burada insanlar çaresiz, esnaf çaresiz, tonaj var esnaf zarar ediyor. Yani masraflar haddinden fazla ürün burada bir ürünü İstanbul’a göndermek masrafı 50 kuruş 60 kuruş’u buluyor. Üstüne ticaret koyma şansımız kalmıyor. Nereye kadar bunu karşılayacağız. Nereye kadar zarara karşı cevap vereceğiz, nereye kadar zarara göğüs gereceğiz. Bakıyorum vatandaşlarda burada çaresiz mazlum durumda. Onlarında mazotları, gübreleri yani bütün masraflarını bize anlatıyorlar. Allah’ım yardımcımız olsun inşallah okullar açıldıktan sonra talep biraz artar, talep biraz yükselir fiyatlar biraz artar ona göre bizde insanların tebessümünü görürüz. İnsanlarda tebessüm kalmamış ne esnafta tebessüm var ne burada üreticide tüketiciye tebessüm var. İnsanlar yani masraflardan dolayı kaldıramıyor kafasını. İnşallah taleplerimiz güzel olur niyetlerimiz güzel olur bu piyasanın yukarıya kalkması inşallah böyle ucuz olmaz. Ne çiftçilik yürür bu piyasaya göre ne tüccar yürüyebilir. Buraya ne tüccar arkadaşlar geldi kalmadı herkes zarar etti. 40 bin lira, 50 bin lira, 70 bin lira, 110 bin lira zarar eden var herkes çekildi. Oturmak yatmak daha faydalı diyor arkadaş. Temennimiz hayırlısı olsun yani bu devlet masraflara nasıl yardımcı olacak halka nasıl biz bu işin içinden çıkacağız vatanımıza Allah yardımcı olsun bu kötü günler geçer diye düşünüyorum” dedi.
Fasulye Toptancısı Kenan Karanfil ise konuyla ilgili açıklamalarında, ”2-3 gündür fasulyemiz düşüşte. Karşı taraflarda çekmiyor. Gönderdiğimiz yerlerde sıkıntı var. Fasulye burada bin 800, bin 900 ile 2 bin lira arasında ama İstanbul’da, Ankara’daki satışlarımızda bu fiyatlarda. Ama buna yetkililerden el atmalarını yardımcı olmalarını istiyoruz. Çünkü çiftçi için de sıkıntı maliyetler 2 liraya kadar buluyor diyor çiftçi 2 liranın altında sattımı zarar diyor çiftçimiz. Yani bu nasıl olacak bilmiyoruz çiftçinin hali perişan durumda gönderdiğimiz esnaf arkadaşlar sıkıntılı çok zarardalar içerideler. Bir an önce bu işlere el atmalarını rica ediyoruz devletimizden. Şuhut ilçemizde bir fasulyemiz kalmıştı. Ekinimiz fazla bu sene verimli kaliteli Allah’a şükür. Ama piyasalarımız çok kötü bu sene” dedi.
Fasulye Üreticisi Recep Yetgin konuyla ilgili açıklamalarında, ”Fasulyede dekolte Türkiye genelinde yüksek. Kaldı ki halde de bu mal satılmıyor yani daha düşük fiyatlara geliyor. Burada tahmini söylüyorum bin 700, bin 800 bin, bin 900 lira arasında gittiği yerde 2 lira ile bin 900 lira arasında değişiyor. Mal dekolte yüksek olduğundan dolayı satılmıyor pazar yok. Şuanda Türkiye’nin kaldıramayacağı şekilde fasulye dekoltesi var Türkiye genelinde. Her halci de fasulye var” ifadelerine yer verdi.

ARA REKLAM ALANI

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.