DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon 30°C
Az Bulutlu

Türkeli Gazetesi’nde 69 yıllık vefa

Türkeli Gazetesi’nde 69 yıllık vefa
REKLAM ALANI
08.12.2019
189
A+
A-

Türkeli Gazetesi’nde 69 yıllık vefa
Afyonkarahisar’ın en köklü gazetesi Türkeli’nin Kuruluşunun 69. Yılı ve Vefa Gecesi geniş bir katılımla gerçekleşti. Duygu yüklü anların yaşandığı gecede; gazetenin yeni sahibi Önder Artuk’un 32 yıl boyunca gazeteyi, gazetecilik ilkesinden biran olsun sapmadan bu günlere taşıyan Hacı Hakkı Özsoy’a göstermiş olduğu “vefa” duygusu takdirle karşılandı.
Türkeli Gazetesi 69. Yılı ve Vefa Gecesi’ne; Vali Mustafa Tutulmaz, Orman ve İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Belediye Başkan Vekili Murat Öner, İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Devlet Demir Yolları (TCDD) 7. Bölge Müdür Adem Sivri, Afyonkarahisar Basın Yayın Birliği Başkanı Sezer Küçükkurt, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Abdioğulları, Mega Birlik Temsilcisi Mehmet Emin Güzbey, çok sayıda daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, ulusal ve yerel basın yayın kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
Davetlileri; Türkeli Gazetesi eski sahibi Hacı Hakkı Özsoy ile yeni imtiyaz sahibi Önder Artuk kapıda karşıladı. Programda ilk olarak Hacı Hakkı Özsoy’a sürpriz olarak hazırlanan hayatının anlatıldığı belgesel filmi sunuldu.
“TÜRKELİ GAZETESİ BAYRAĞINI İLERİ SEVİYELERE TAŞIYACAĞIZ”
Türkeli Gazetesinin 69. Kuruluş ve Hakkı Özsoy’a Vefa Gecesi’ne katılan herkese minnet duyduğunu ifade ederek açılış konuşması yapan Türkeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Önder Artuk, “Yedi sektörde faaliyet gösteren işletmelerin yönetim kurulu başkanıyım. Asıl mesleğim olan öğretmenlik nedeniyle yazmaya ayrı bir ilgim var. Uzun zamandır medya sektörü ile ilgili aklımda fikirler vardı. Türkeli gazetesi bayrağını devir alma süreci başladığında ne kadar zor bir görevi üstendiğimi fark ettim. Bu sorumluluk bilinci ile yolumuza devam edeceğiz. Hakkı Özsoy’a 32 yıllık gazetemize verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ederim. Devir aldığımız Türkeli Bayrağını en iyi şekilde taşımaya devam edeceğiz” dedi.
“TÜRKELİ GAZETESİ MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE ÖNEM VERMİŞTİR”
İsmine düzenlenen Vefa gecesinde kürsüde duygularını dile getiren Hacı Hakkı Özsoy Türkeli Gazetesinin her zaman milli ve manevi değerlere büyük önem verdiğini yayın çizgisini hiçbir zaman bozmadığını ifade ederek Türkiye’nin ihracatta büyük hamleler yaptığını artık eski Türkiye’nin olmadığını sözlerine ekledi. Özsoy, “ Türkeli Gazetesinin güvenilirliği ortada. Hiçbir zaman kişisel çıkarlarımız adına gazetemizi kullanmadık. Hedefimiz ve tek amacımız Devletin ve milletin hizmetinde her zaman manevi ve milli değerlerimize bağlı olarak hizmet etmekti. Bundan sonrada aynı çizgide gideceğinden hiç şüphem yoktur. Başarılı eğitimci ve iş adamı Önder Artuk bayrağı bizden devir aldıktan sonra kısa zamanda başarılı işlere imza attı ve atmaya devam edecektir. Sonuna kadar inancımız ve güvenimiz tamdır. Gelecek nesillerimizin daha gelişmiş bir Türkiye’de yaşaması için hep birlikte çok çalışmalıyız. Artık ülkemiz çok gelişti milyarlarca dolar ihracat yapıyoruz. Ülke olarak daha da ilerlememiz için gençlerimize büyük sorumluluklar düşüyor. Gençlerimiz çok çalışmalı ve çok okumalılar. Bu geceyi düzenleyen başta Önder Artuk ve ekibine geceye katılan tüm katılımcılara teşekkür ederim” dedi.
“YEREL GAZETECİLİK ÇOK ZOR BİR İŞ”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya ise yerel gazeteciliğin çok zor bir iş olduğunu belirterek, “İnsanlar kolayla yetişmiyor. İnsanların çizgisi yaptıkları hizmetler, attığı adımlar, olaylar karşısında aldığı tavırlar, zor günlerde gösterdiği tercihler onunla ilgili bütün toplumun bir kanaat oluşturmasını, bir not vermesine vesile oluyor. Yerel gazetecilik çok zor bir iş. Gazetecilik genel olarak zor bir iş, ama yerel gazetecilik daha da zor bir iş. Ticari hayatını, siyasi hayatını, düşüncesini yürütürken aynı zamanda da bu gazeteciliği objektif bir şekilde yapabilmek, her kesimin saygısını almak ciddi bir gayret ciddi bir tercih meselesidir. Bu açıdan da Hakkı Özsoy ağabeyimizi tebrik ediyorum. Az önce şurada çizdiği ufuk turu nereden nereye geldiğimizi izah etmek ve hakpereslik adına da son derece önemli tespitlerdir. Bu ülkenin geleceğine inanan, bu milletin geleceğine inanan, bu devletin geleceğine inanan ulu çınarlar hep böyle oluyor. Eleştirmek çok kolay, yapmak çok zor. Hele onu uzun uzun sürelerle yürütmek çok daha zor. Bu açıdan Hakkı Özsoy Ağabeyimizin oluşturduğu bu güzel geleneği yeni sahipleri Sayın Önder Beyinde ekibiyle birlikte inşallah devam ettireceğine olan inancım tamdır. Bu inançla hep beraber Afyonkarahisarımızı çok daha iyi noktalara getireceğiz, beraber çalışacağız. Bu memleket bizim, bu devlet, bu coğrafya bizim, sorumluluğumuz çok yüksek. Bu sorumluğun altından hep beraber daha çok çalışarak kalkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
“69 YILLIK BİR GELENEĞİ HAFIZASIYLA BERABER DEVRALIYOR”
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, “Bir yanda Türkeli Gazetemizin kuruluş yıl dönümü, diğer tarafta da bir vefa gecesi” diyerek şu ifadelere yer verdi:
“Cemiyet adamı olmak, mesuliyet taşımak, doğduğu topraklara karşı bu mesuliyeti ifa etmek elbette bir tercih meselesi. Hele hele yayıncılık başta olmak üzere, gazetecilik başta olmak üzere toplumsal, kültürel pek çok sahada hem merakıyla hem de memleketine tutkusuyla bu vazifesini büyük bir sorumluluk duygusunda ifa etmiş bir büyüğümüzü burada bu şehrin insanları olarak bizlerde bu vefa gecesinde sözlerin kifayet etmediği bir hal var. Özellikle bu ülkenin birliği, beraberliği, varlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asli değerleri bunlara kayıtsız ve şartsız bağlılığıyla her daim bizimde idrak tazelememize vesile olmuştur. Dünyanın her yerinde gazetecilik gibi bir meslek sınırlarının çok hassas çizgilerle çizildiği bir kifayet alanı. Hele hele mesele siyasi mücadeleye geldiğin de ise ister istemez basın camiasının da bu sınırları koruması çok kolay değil. 69 yıllık bir geleneği hafızasıyla beraber bugün bu sorumluluk bayrağını kendisinden sonra taşımak isteyen, gönüllü olan şehrimizin güzel teşebbüslerine devrediyor. Ben Önder Bey başta olmak üzere onlara da bu sorumluluk bayrağına hem talip olmak hem taşımak noktasındaki tercihleri dolayısıyla kutlamak istiyorum. Toplumlarım hafızası önemli, bu hafızayı yarınlara taşımak adına iki ayağı havada bir değişim değil ama bu temel değerlere bir ayağımızı basarak, diğer ayağımızı da daha güzelini, daha iyisini aramamıza umarım bu faaliyetlere vesile olur. Bir fedakarlık alanı biraz evvel buradaki sine vizyonda da kendisiyle beraber ben Özsoy Ailesine de minnet duygularımı ifade etmek isterim.”
“69 YIL ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YIL”
Türkeli gazetesi gibi 69 yıllık örneklere ender rastlandığının altını çizen Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, 69 yılın ülkemiz açısından önemli bir yıl olduğuna dikkat çekti. Vali Tutulmaz, “Türkeli Gazetesinin 69.Kuruluş yıldönümü ve ilimizin büyüklerinden Hakkı Özsoy’a vefa gecesi için buraya toplandık. Basın sektöründe 69 yıl hem ülkemiz hem de ilimiz açısından önemli bir yıl bu kadar uzun soluklu örnekleri ender görüyoruz. Genelde ülkemizde şirketlerde kurumsallaşma zayıftır. Şirketler bir nesilden diğer nesile genelde aktarılamıyor. Hakkı Özsoy Doktor saadettin Aygen’den aldığı bayrağı toplumda saygısını ve sevgisini koruyarak 32 yıl taşıdı. Bayrağı şimdi ilimizde eğitim alanında başarısını ispatlamış Önder Artuk’a verdi. Zaman içinde göreceğiz Artuk’un da sektördeki başarılarını hep beraber. Basın sektörü yazılan ve yazılmayan her haber için eleştirilir toplum tarafından. Türkeli gazetesi yıllarca devletimizin ve milletimizin yararına ne varsa kırmadan, dökmeden özellikle kimseyi incitmeden yazmıştı. Görev yaptığım süre içerisinde basın mensupları ile hep bir arada olmaya özen gösterdim. Afyonkarahisar’ın menfaatine olan her olayda basın derneklerimizle istişarelerde bulunduk. Bundan sonraki yaşamında da Hakkı Özsoy abimize başarılar dilerim. Türkeli Gazetesinin yeni sahiplerine de büyük sorumluluk düşüyor artık 69 yıldır koruduğu değerle Türkeli Gazetesi ayakta kalmıştır. Bundan sonrada aynı değerlerin korunması önemlidir” dedi.
BU GECE VEFALI İNSANLARIN VAR OLDUĞUNU GÖSTERDİ
Programda son olarak konuşma yapan Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vefalı insanların var olduğunun gösterilmesi açısından bu gecenin çok önemli olduğunu kaydetti. Eroğlu, “Bugün gerçekten güzel bir gün. Türkeli Gazetesi ben lisedeyken çok iyi hatırlıyorum Afyonkarahisar için bir marka idi, bir markadır, ciddi bir gazetedir. Gerçekten muteber bir gazete olarak adı daima anılmıştır. Bunu Hacı Hakkı Ağabeyim devraldı. Burada iki önemli husus var. Birisi; gerçekten bir mahalli gazetenin 69. yılını kutluyoruz. Bu hakikaten çok önemli. Türkiye’de bazı kurumlar çok kısa sürede yeşeriyor, sonra solup gidiyor. Ama ben pek çok ülkeyi gezdim; 200 yıl, 300 yıl babadan toruna 4-5 kuşak. Hatta onlar şu yıldan beri diye övünürler. Bunu yazarlardı. Ama Türkiye’de aile şirketleri olsun diğer şirketler olsun, kurumlaşamadığı için yanıp sönüyor. Ama Türkeli için bu istisna gerçekten. O bakımdan Şuana kadar Türkeli Gazetesini, kuranlara, yaşatanlara devraldıktan sonra bayrağı bu günlere kadar getirerek yeni sahiplerine; Önder Beye devreden Hacı Hakkı Ağabeyimize gönülden şükranlarımı sunuyorum. İkinci bir husus da; vefa çoğu kez unutuluyor artık. Bazı kelimeleri unutuyoruz, bunlardan birisi de vefa kelimesi. İstanbul’da bir semtin adı olarak kaldı. Özellikle bugün burada aynı zamanda Hacı Hakkı Ağabeyimize bir ‘Vefa Gecesi’ düzenlenmesi de gerçekten vefalı insanların var olduğunu göstermesi açısından çok önemli gece. Ben bu geceyi tertip edenlere, katılanlara gönülden teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN NELER YAPILMALI? BUNUN PLANLAMASINI YAPALIM”
Türkeli Gazetesi’nin yeni sahiplerinden Büyük Türkiye için neler yapılmalı? Bunu planlamasını yapılmasını isteyen Eroğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“ Basın çok önemli bende lisedeyken naçizane Şuhut’un Sesi vardı, naçizane amcamın çıkardığı bir gazeteydi. Haftalık bir gazete. O zaman teknoloji çok geriydi. Ama şimdi nereden nereye geldi. Hakikaten teknoloji çok kısa sürede yani 50 yıl zarfında çok büyük bir değişim gösterdi. Türkeli gazetesini ben her zaman gururla takip ediyorum, diğer gazeteleri de. Afyondaki gazetelerin birlik ve beraberliği, kardeşliği diğer vilayetlere örnek oluyor. Bu bakımdan da hepinizi, basın camiasını gönülden tebrik ediyorum. Burada gazete daha nice yılları kutlayacak. Ben burada şunu da önemsedim; görüştüğümüz de Önder Beyle Hacı Hakkı Özsoy Ağabeyimizin de tamamen ayrılmayacağını, burada bir fiil destek vereceğini söylediler. Gerçekten gurur duydum. Çünkü bu gazetenin aynı anlayışla, tarafsız bir şekilde, doğru haberciliği vatandaşa ulaştırması ve aydınlatması, temin etmesi açısından çok önemli diye düşünüyorum. Basının rolü Türkiye’de büyüktür ve hakikaten kamuoyunu doğru bilgilendirmek esas prensip olmalı. Yeni sahiplerinden şunu bekliyoruz; Büyük Türkiye için ne yapmalıyız? Bunun planlamasını hep birlikte yapalım diye düşünüyorum.”
Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkeli Gazetesi yeni İmtiyaz Sahibi Önder Artuk ile birlikte Hacı Hakkı Özsoy’a bu güne kadar vermiş oldukları büyük fedakarlıklardan dolayı çiçek ve plaket takdim ettiler. Program; İl Müftüsü Şükrü Kabukçu’nun duası ve toplu fotoğraf çekimin ardından son buldu.

ARA REKLAM ALANI

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.